ORATORIUM

Co to jest Oratorium?

Oratorium to przestrzeń tworzona przez młodych dla młodych, dla wspólnego wzrastania.

 

Oratorium to:

  • dom, który przygarnia,
  • wspólnota, która odnawia duchowo,
  • szkoła, która przygotowuje do życia,
  • podwórko, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośniej

 

Ale nie byłoby Oratorium, gdyby nie św. Jan Bosko i salezjanie.

 

Oratorium wczoraj

Oratorium św. Jana Bosko w Żyrardowie rozpoczęło działalność 3 września 1993 rok. Ktoś powie: „to krótko”, inny rzuci „to już tyle lat? – pamiętam jak powstawało…”.
Na przestrzeni lat swojej działalności przez niewielkie pomieszczenia domu salezjańskiego przewinęły się setki młodych ludzi. Nie sposób dokładnie policzyć ile osób wzięło udział w różnych akcjach organizowanych przez wspólnotę salezjańską, takich jak: Święto Radości, Święto Młodości, Przegląd Piosenki Nie Tylko Religijnej „Cecyliada”, liczne turnieje sportowe, czy też wypoczynek w trakcie wakacji i ferii zimowych.

 

Mówiąc o Oratorium mamy na myśli nie tylko miejsce i klimat, ale przede wszystkim salezjańską wspólnotę. Tworzą ją Salezjanie i ludzie świeccy, animatorzy, którzy – żyjąc duchowością salezjańską – pragną bezinteresownie pomagać innym.

 

Oratorium dziś

Specjalnością Oratorium jest przeprowadzanie różnych akcji skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Co kryje się pod hasłem „akcje”? Wszystko to, co może pożytecznie zająć czas dzieciom i młodzieży. Wiosenny Turniej Piłkarski, Święto Radości, Święto Młodości, Lato z Bogiem, Zima z Bogiem, kolonie wakacyjne, Przegląd Piosenki Nie Tylko Religijnej „Cecyliada”, a także wyjazdy na Szkołę Animatora Oratorium (SAO), czy Campo Bosco.

 

Formacja jest inspiracją dla młodych ludzi do lepszej pracy. W Oratorium prowadzona jest cały rok formacja duchowa dla dzieci i młodzieży, a także dla kandydatów i animatorów. Dzięki niej poznajemy Pismo Święte, dzielimy się swoim życiem w grupie przyjaciół i dowiadujemy się więcej o księdzu Bosko jego duchowości i systemie wychowawczym. Kształtujemy naszą duszę i umysł, aby odnajdywać radość w codzienności.

 

Oratorium jutro

Jak będzie wyglądało nasze Oratorium w przyszłości? Tego jeszcze nie wiemy, ale zależy to nie tylko od nas, ale i od Ciebie! Wystarczy chęć bezinteresownego służenia innym lub posiadanie pasji, którą możesz podzielić się z innymi.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II